آشپزی

دسر انار سه لایه یلدا

دسر سه لایه انار

دسر انار سه لایه واقعاً فوق العاده است به خصوص برای شب یلدا است. هیچ نیازی به پخت ندارد اما کمی وقت گیر است.چون باید در چند مرحله در یخچال بماند. این دسر انار سه لایه ترکیبی از طعم‌های ترش و شیرین و بافت‌های خامه ای و ژله ای است. پس هر چیزی که از یک دسر انتظارش را دارید در آن هست.

مواد لازم برای دسر انار سه لایه یلدا

  • پودر ژله انار 3 بسته (100 گرمی)
  • آب جوش 1 و 3/4 پیمانها
  • آب انار 1 و 3/4 پیمانه
  • پنیر خامه‌ای 350 گرم
  • خامه پر چرب 2 پیمانه
  • وانیل 1 قاشق چایخوری
  • پودر قند 2 پیمانه
  • انار دان شده 1 پیمانه (برای تزیین)

لایه اول دسر انار ژله‌ای است که در تهیه آن به جای آب سرد از آب انار طبیعی استفاده می‌شود. لایه دوم موس انار است.موس از ترکیب یک مخلوط خامه‌ای با ژله انار نیم بند و دانه‌های انار تازه تهیه می‌شود. در آخر هم یک لایه شیرین خامه‌ای فوق العاده خوشمزه ته ظرف دسر منتظر است که شما و مهمان‌های شب یلدا تان را سورپزایز کند! قطعاً با دسر انار سه لایه سفره یلدای شما بی نظیر خواهد شد.

طرز تهیه دسر انار سه لایه

ابتدا 9 لیوان یا کاسه یا هر ظرفی که برای دسر سه لایه مد نظر دارید را آماده کنید. روی یک سینی بزرگ که در یخچال تان جا می‌شود بچینید.

مرحله اول:

 ژله لازم برای لایه دوم را آماده کنید. یک بسته از ژله‌ها را در 3/4 پیمانه آب جوش بریزید و خوب هم بزنید تا ژلاتین به خوبی در آن حل شود. سپس 3/4 پیمانه آب انار سرد به آن اضافه و با آن مخلوط کنید. ژله را در یخچال قرار دهید تا نیم بسته شود (کامل بسته نشود). باید ژله شما حالت تکه تکه و نیمه مایع داشته باشد. هر 5 دقیقه یک بار آن را هم بزنید تا به غلظت دلخواه برسد. سپس آن را از یخچال خارج کنید تا در مدتی که مرحله بعدی را انجام می‌دهید ژله به دمای اتاق برسد.
مرحله دوم:

پنیر خامه‌ای را با سرعت زیاد همزن بزنید تا هوا به آن نفوذ کند و سبک شود. به طور جدا گانه، خامه پر چرب، پودر قند و وانیل را در کاسه بزرگی بریزید و با سرعت بالای همزن برقی بزنید تا فرم بگیرد و وقتی سری همزن را خارج می‌کنید خامه به حالت نوک تیز از آن آویزان باشد. سپس پنیرخامه ای را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

مخلوط خامه مرحله قبل را نصف کنید. نیمی از آن را با استفاده از قیف یا با قاشق داخل ظرف های دسر بریزید و سطحش را صاف کنید.

مرحله سوم:

نیم دیگر را با ژله نیم بسته مخلوط کنید تا صورتی رنگ شود. برای این کار هم از سرعت بالای همزن استفاده کنید. سپس 1 پیمانه دانه انار را به آن اضافه کنید و با قاشق هم بزنید. موس انار آماده  را به عنوان لایه دوم به صورت یکنواخت در ظرف دسر بریزید.

مرحله چهارم:
حال ظرف‌ها را با سینی به یخچال منتقل کنید و بگذارید 1 ساعت بمانند تا موس خودش را بگیرد.

مرحله پنجم:

یک ساعت منتظر بمانید. لایه آخر دسر انار سه لایه را آماده کنید. این لایه در واقع یک ژله غلیظ است. 170 گرم از پودر ژله (1 و 2/3 بسته) را در 1 پیمانه آب جوش حل کنید. سپس 1 پیمانه آب انار سرد را با آن مخلوط کنید. بگذارید ژله کاملاً خنک شود و به دمای اتاق برسد.

مرحله ششم:

ژله مایع خنک  را روی ظرف‌های دسر اضافه کنید و دوباره سینی را در یخچال بگذارید.  چند ساعت صبر کنید.(بهتر است برای اطمینان آن را از شب تا صبح در یخچال قرار دهید).
می‌توانید روی دسر سه لایه را با دانه‌های انار تزیین کنید. پیشاپیش یلدا مبارک!

نوشته های مرتبط