آشپزی

طرز تهیه کوفته تبریز

آموزش کوفته تبریزی

کوفته یکی از غذاهای اصیل ایرانی و ترکی است که با روش‌های مختلف و مواد مختلف تهیه می شود. یکی از این کوفته‌ها، کوفته تبریزی است. در این دستور، گوشت چرخ کرده و برنج همراه با سبزی‌های معطر در آب کوفته، طبخ می شود. این کوفته‌ها مغز دار است. می‌توان از قیصی و زرشک و پیاز سرخ کرده و مغز گردو برای مغز آن استفاده کرد. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کوفته تبریزی در ادامه با آنیتاسو همراه باشید.

طرز-تهیه-کوفته-تبریزی-اصل

مواد لازم برای ۷ نفر

گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم
سبزی کوفته شامل: تره، ترخون، مرزه، جعفری، شوید و شنبلیله از هر کدام ۱۰۰ گرم
آویشن خشک ۱ قاشق غذا خوری سرخالی
برنج نصف پیمانه
لپه نصف پیمانه
پیاز رنده شده ۱ عدد بزرگ
پیاز نگینی ۲ عدد بزرگ
تخم مرغ ۱ عدد
رب گوجه ۲ قاشق غذا خوری
کره ۵۰ گرم
قیصی و زرشک به مقدار دلخواه
سیب زمینی ۱ عدد کوچک
ادویه گوشت و نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه کوفته تبریزی

مرحله اول
برای تهیه کوفته تبریزی مجلسی پیاز‌ها را بشورید و پوست کنید. سپس یکی از آن‌ها را رنده کرده و دوتای دیگر را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم. آب پیاز رنده شده را بگیرید و آب آن برای داخل سس استفاده کنید.
مرحله دوم
خود پیاز رنده شده و آب گرفته را بعدا در مواد کوفته مورد استفاده قرار می‌دهیم. سپس گوشت را درون غذا ساز می‌ریزیم یا آن را می‌کوبیم تا کش دار و منسجم شود. گوشت را داخل غذا ساز ریخته و ۲ تا ۳ دقیقه می‌زنیم تا منسجم شود.

مرحله سوم

سپس آن را درون یک ظرف مناسب بریزید و درب آن را به طور کامل ببندید.، سپس درون یخچال قرار می‌دهیم. لپه‌ها را با کمی آب و یک سیب زمینی کوچک درون یک قابلمه می‌ریزیم و روی حرارت قرار می‌دهیم تا لپه‌ها پخته شود.
مرحله چهارم
برنج را از دو ساعت قبل با آب ولرم خیسانده‌ایم، درون یک قابلمه با کمی آب و زردچوبه می‌ریزیم و می گذاریم تا بپزد. دو پیاز دیگر را به صورت نگینی ریز خرد می‌کنیم. سپس یک قابلمه با کمی روغن را روی حرارت قرار می‌دهیم تا داغ شود.

مرحله پنجم
سپس پیاز‌ها را درون قابلمه می‌ریزیم و تفت می‌دهیم تا سبک و طلایی شود. وقتی که پیاز‌ها طلایی شد، پیاز‌ها را از روغن خارج کرده و جدا می کنیم. روغن باقی مانده را روی حرارت قرار می‌دهیم و زردچوبه و نمک و فلفل سیاه به آن اضافه می کنیم.

مرحله ششم

۵۰ گرم کره و دو قاشق رب گوجه فرنگی به آن اضافه کرده و تفت می‌دهیم تا رنگ باز شود. سپس یک و نیم لیتر آب جوش به آن اضافه می‌کنیم. سپس آب پیاز را به آن اضافه می کنیم و حرارت را خاموش کرده و کنار می‌گذاریم.
مرحله هفتم
برنج را نیم پز کنید و آن را آبکش کنید. سیب زمینی و لپه را هم که آب آن کشیده شد با گوشت کوب برقی له می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. حالا به تهیه مواد داخل کوفته‌ها می‌پردازیم.

مرحله هشتم
برای این کار، قیصی‌ها را که شستید خرد کنید. زرشک‌های شسته و آب کش شده را هم به قیصی‌ها اضافه می‌کنیم. نیمی از پیاز داغ هم به مواد داخل کوفته اضافه کرده و کنار می‌گذاریم. یک کاسه بر می‌داریم.

مرحله نهم

سپس گوشت و پیاز رنده شده و برنج نیم پز و لپه و سیب زمینی کوبیده شده و مابقی پیاز داغ را اضافه می‌کنیم. سبزی کوفته را هم که شستید و آبش رفت، ریز خرد می‌کنیم و به آن اضافه می‌کنیم. می‌توان به جای مرزه تازه از ۲ قاشق مرزه خشک استفاده کرد.

مرحله دهم
سبزی‌های خشک هم اضافه کرده و یک تخم مرغ و نمک و فلفل و ادویه کاری و زردچوبه را اضافه کرده و مواد را با هم ورز می‌دهیم تا یکدست و منسجم شود. یک ظرف آب کنار دست قرار می‌دهیم و دستمان را خیس می‌کنیم.

مرحله یازدهم
در این مرحله مواد کوفته را به اندازه یک پرتقال متوسط برداشته و با فشار دست هوا گیری می‌کنیم. سپس آن را باز کرده و از ترکیب قیصی درون آن قرار می‌دهیم و به صورت گرد با دست می پیچیم به طوری که درز آن مشخص نشود.

مرحله دوازدهم

حالا به آرامی شروع می‌کنیم به گرد کردن تا تمام هوای آن خارج شود و کاملا منسجم شود. پس از اماده شدن کوفته ها آنرا درون یک ظرف مناسب می‌چینیم. این کار را ادامه می‌دهیم تا تمام مواد، به صورت کوفته درآید.
مرحله سیزدهم
سس را روی حرارت قرار می‌دهیم و می گذاریم تا به جوش آید. سپس کوفته‌ها را درون سس می‌چینیم و کمی آب کوفته را روی آن می‌ریزیم. سس کوفته نباید غلیظ باشد و باید مناسب نون تلیت کردن باشد. ۱۰ دقیقه درب قابلمه نیمه باز باشد تا کوفته ها خودش را بگیرد.

مرحله چهاردهم
سپس درب قابلمه را ببندید و بگذارید تا کوفته‌ها مغز پخت شود. در ادامه کوفته‌های پخته را درون ظرف مناسب سرو قرار دهید . روی آن را با قیصی و زرشک به سلیقه خود تزیین کنید. در کنار ترشی و نان و سبزی خوردن سرو کنید.

برای تهیه مواد اولیه این غذای اصیل می‌توانید به فروشگاه آنلاین آنیتاسو مراجعه کنید و از محصولات تازه، با کیفیت، ارگانیک، شسته شده و ضدعفونی شده آنیتاسو استفاده کنید.