آشپزی

طرز تهیه سمبوسه

سمبوسه

سمبوسه یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که اصالت آن متعلق به شهرهای جنوب کشور می‌باشد. این غذای خوشمزه دارای محبوبیت زیادی می‌باشد و به همین دلیل به همراه فلافل، در دکه‌های خیابانی به فروش می‌رسد. برای مشاهده آموزش آشپزی جنوبی مرحله به مرحله طرز تهیه سمبوسه سیب زمینی در ادامه با آنیتاسو همراه باشید.

samboseh

مواد لازم برای ۴ نفر

  • سیب زمینی ۲ عدد بزرگ
  • گشنیز ۵۰ گرم
  • جعفری ۵۰ گرم
  • پیاز ۲ عدد متوسط
  • سیر ۲ حبه
  • نان لواش به تعداد کافی
  • نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
  • روغن و زردچوبه به مقدار کافی

مرحله اول

برای تهیه سمبوسه خوشمزه و مخصوص با سیب زمینی ابتدا سیب زمینی‌ها را به همراه ۲ لیوان آب و نصف قاشق چایخوری نمک داخل یک قابلمه مناسب می‌ریزم و روی حرارت زیاد قرار می‌دهیم تا سیب زمینی‌ها آبپز شوند. مرحله دوم پس از اینکه سیب زمینی‌ها آبپز شدند اجازه می‌دهیم کمی خنک شوند. در ادامه پوست سیب زمینی‌ها را جدا می‌کنیم و آنها را با گوشتکوب می‌کوبیم تا به شکل پوره سیب زمینی در بیایند، سپس آنرا کنار می‌گذاریم.

مرحله سوم درست کردن سمبوسه حالا پیا‌زها را به صورت نگینی ریز خرد می‌کنیم و به همراه مقدار کمی روغن در یک تابه مناسب روی حرارت ملایم تفت می‌دهیم. پس از اینکه پیاز به خوبی سرخ شد سیر را به همراه مقداری زردچوبه اضافه می‌کنیم و یک تفت کوچک می‌دهیم، در حدی که فقط بوی سیر بلند شود.

مرحله چهارم

حالا گشنیز و جعفری را که از قبل به صورت ساطوری خرد کرده‌ایم اضافه می‌کنیم. مواد را هر چند دقیقه یک بار تفت می‌دهیم تا نسوزند، پس از اینکه آب سبزیجات به طور کامل تبخیر شد، تابه را از روی حرارت بر می‌داریم و کنار می‌گذاریم. مرحله پنجم حالا مخلوط پیاز داغ و سبزیجات را به پوره سیب زمینی اضافه می‌کنیم. سپس به مقدار دلخواه نمک، فلفل قرمز، فلفل سیاه و ادویه‌های دلخواه خود را اضافه می‌کنیم و مواد را به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم تا کاملا یکدست شوند.

مرحله ششم

اگر می‌خواهید مانند جنوبی‌ها سمبوسه‌هایتان تند و خوشمزه باشد حتما از فلفل قرمز تند و زیاد هم استفاده کنید. حالا ماده میانی سمبوسه آماده است و باید نان‌های لواش را آماده کنیم. برای این منظور نان‌های لواش را به صورت طولی با عرض دلخواه برش می‌زنیم. مرحله هفتم هر چقدر عرض نان لواش را بیشتر بگیریم، سمبوسه بزرگ تر می‌شوند. برای داشتن سمبوسه با سایز متوسط عرض نان لواش را بین ۸ تا ۱۲ سانتی متر بگیرید. نکته دیگر در مورد نان لواش این که حتما از نان‌های نرم استفاده کنید تا زمان پیچیدن سمبوسه‌ها با مشکل مواجه نشوید.

مرحله هشتم

پس از اینکه نان‌ها را به صورت مستطیل شکل برش زدیم مقداری از مایه میانی سمبوسه را ابتدای نان قرار می‌دهیم و نان را به شکل مثلث جمع می‌کنیم.

مرحله نهم اگر می‌خواهید سمبوسه‌هایتان تخت نباشد و کمی شکم داشته باشد مقدار بیشتری مواد داخل نان قرار دهید. اگر پیچیدن سمبوسه‌ها به صورت مثلثی برایتان سخت است می توانید آنها را مثل لقمه به صورت لوله‌ای بپیچید.

مرحله دهم

پس از اینکه کار پیچاندن سمبوسه‌ها به پایان رسید، یک ظرف گود مثل شیر داغ کن روی حرارت قرار می‌دهیم و به اندازه‌ای روغن می‌ریزیم که سمبوسه‌ها در روغن شناور باشد. نکته مهم در این مرحله این است که حتما از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید،

مرحله دوازدهم

آنها را بر می‌گردانیم تا سمت دیگرشان نیز سرخ شود. به همین ترتیب تمام سمبوسه‌ها را با حوصله سرخ می‌کنیم و پس از سرخ شدن سمبوسه‌ها آنها را یا در توری فلزی قرار می‌دهیم یا با استفاده از دستمال حوله ای روغن اضافی شان را می‌گیریم. مرحله سیزدهم در پایان سمبوسه‌ها را در ظرف مورد نظرمان می‌چینیم و به همراه سس کچاپ سرو می کنیم. برای نان سمبوسه می‌توانید از نان های دیگر مثل خمیر یوفکا نیز استفاده کنید، یا اینکه مانند پیراشکی گوشت خودتان خمیر مخصوص درست کنید.

برای تهیه‌ی مواد اولیه این غذای خوشمزه و لذیذ از قبیل پیاز قرمز، سیر، جعفری به فروشگاه آنلاین آنیتاسو مراجعه کرده و محصولات مورد نیاز خود را سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.