اخبار گلخانه

گل بگونیا خوراکی

یکی از محصولات محبوب مجتمع کشت و صنعت آنیتاسو که در فروشگاه این مجموعه آماده فروش می‌باشد، گل بگونیا خوراکی است که گل‌های زیبای آن خوراکی هستند و حتی می توان برگه های آن را هم نوش جان کرد، اما بیشترین استفاده از آن برای برای تزئین انواع بشقاب است.

علت نام گذاری گل بگونیا:

این گل را اولین بار فردی به نام چارلز پلوییر در سال 1690 در سن دومینگو پیدا کرد و بخاطر استادش که میشل بگون نام داشت گیاه را نام گذاری کرد. بعد از آن نژادهای بگونیای پیازی، بگونیای برگ چناری و چند نژاد دیگر را نیز گسترش دادند.

استفاده از گل ها در آشپزی در میان رومی‌ها، چینی‌ها، آسیای میانه، و هند رواج دارد. گل های خوراکی به خصوص در زمان ملکه ویکتوریا بسیار محبوب بودند.
امروزه، بسیاری از سرآشپزهای رستوران‌ها و آشپز خانه‌های معروف برای چاشنی و زیبایی غذاهای خود از گل‌های خوراکی استفاده می‌کنند. راز موفقیت در هنگام استفاده از گل‌های خوراکی این است که برای حفظ سادگی ظرف، از طعم دهنده‌های زیادی استفاده نکنید تا طعم گل را نپوشاند. امروزه این هنر از دست رفته در حال احیا است.
بگونیا واکسی(یا بگونیا عروس) دارای گل های گوشتی و برگ‌های واکسی و براق است و به صورت خام و پخته مصرف می شوند. بافت ترد و طعم اسیدی متمایل به طعم لیمو دارد.

موارد استفاده و نیز مزایای استفاده از گل بگونیا عبارت است از:

  • استفاده در انواع سالاد و ساندویچ جهت تزئین و مزه دار کردن
  • در اروپا و آمریکا تکه های گلبرگ در سالاد و ساندویچ یا گل کامل در ماست گذاشته می شود و برای اشتها آوری استفاده می‌شود
  • منبع خوبی از مواد دارویی و ویتامین ث است
  • بگونیا به عنوان سبزی معطر خوراکی در ژاپن، هند، اندونزی و میانمار استفاده می‌شود
  • برای درست کردن سس گوشت و ماهی در اندونزی و سالاد در چین، و برزیل استفاده می‌کند
  • در فیلیپین و برزیل به عنوان طعم دهنده استفاده می‌شود
  • در مکزیک برگ‌ها به طور معمول به عنوان سبزی مصرف می‌شود
  • در شمال مکزیک و چین به عنوان یک میان وعده برای کودکان مطرح است

بگونیا می تواند در بهبود بیماری‌های زیر مفید باشد:

گل بگونیا در تمامی قاره های امریکا، آسیا، آفریقا پراکنده هست و گونه های بسیار زیادی دارد. گونه هایی از آن دائمی هستند با نام b.sempevirrns هست که دارای گل های کوچک وکم و برگ های بزرگ هستند. این گونه علفی بوده که ساقه آن گوشتی و برگ ها حالت بیضی کروی هستند گلها به رنگ سفید، قرمز، صورتی می باشند. از دیگر گونه های معروف b.tuberosa hybr است که همانند گونه قبلی و دارای غده های گرد می باشد.

گل بگونیا یا گل همیشه بهار یکی از بهترین گونه ها از نظر شکل می باشد و واقعا”متنوع می باشند که حدود 1200 نوع شناخته شده که حتی بونسای آن از نوع درختچه نیز در طبیعت می باشد. گونه های دیگر آن حالت خزنده و آویزان بوده که در جلوی منزل ها معمولا” استفاده می شود.

برای خرید این محصول می‌توانید به فروشگاه آنیتاسو مراجعه کنید.