آشپزی

راهکارهای شستشوی صحیح میوه و سبزیجات

correct-washing-vegetables-1-272x272

معمولاً خرید ارگانیک برای میوه و سبزیجات، بهترین انتخاب می‌باشد، اما اگر شما قادر به خرید محصولات ارگانیک نیستید، در مورد نحوه شستشوی صحیح میوه و سبزیجات می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

در سال‌های اخیر بیشتر ما از نیاز به جلوگیری از مصرف سموم دفع آفات آگاه شده‌ایم. دراین مقاله سعی کردیم تا 5 روش برای از بین بردن سموم و باکتری‌ها را آموزش داده که شما می‌توانید از یک یا چند روش از این‌ها برای شستشو و ضدعفونی استفاده کنید.

1- میوه و سبزیجات را با مواد شوینده بشویید

بیشتر اوقات صرفاً آب برای خلاص شدن از شر سموم دفع آفات کشاورزی کافی نیست. در واقع می توانید مقداری مواد شوینده یا مایع شستشو را به یک سطل آب اضافه کرده و میوه و سبزیجات خود را در آن به آرامی شستشو دهید.

فقط مطمئن شوید که پس از آن به طور کامل میوه و سبزیجات را با آب تمیز شستشو شود.

2- میوه و سبزیجات را با سرکه بشویید

سرکه برای از بین بردن باکتری شگفتی می کند و همچنین می تواند به تجزیه سموم ناخواسته ای که اغلب روی میوه ها و سبزیجات مانند سیب مشاهده می کنید، کمک کند.

به عبارتی دیگر یکی از بهترین روش ها برای شستشوی سبزی و میوه، محلول سرکه در آب است. برای اینکار شما می‌توانید سینک ظرف‌ شویی را به اندازه مقدار میوه آب کرده و یک فنجان سرکه به آن اضافه کنید به طوری که سطح میوه‌ها با این محلول پوشانده شود. حال حدود 10 الی 20 دقیقه به نسبت نوع میوه و سبزی صبر کنید و سپس با آب سرد بشورید.

برای سبزی‎هایی مانند؛ بروکلی، برگ کاهو و اسفناج که شستشوی آنها کمی سخت‌ است، باید مقدار سرکه کمی بیشتر باشد و حتی می‌توان آنها را برگ برگ کرده و سپس شسته شود. در این مدت کم خواهید دید که رنگ آب تیره می شود و سبزی و میوه برق می‌زند و  همچنین ماندگاری نیز بالا می رود.

3- از پاک کننده تجاری میوه ای استفاده کنید

یکی دیگر از روش های متداول استفاده از پاک کننده های تجاری موجود در بازار که مخصوص شستشوی میوه و سبزیجات هست، می باشد. این پاک کننده ها می توانند سموم دفع آفات، موم و 99.9 درصد باکتری های نامطبوع را از بین ببرند.

نکته مهم در این روش این است که حتماً یک محصول و پاک کننده طبیعی را انتخاب کرده و از تمیز کننده های مبتنی بر آمونیاک جددا خودداری کنید.

4- میوه و سبزیجات خود را بطور خاص تمیز کنید

این روش یکی از بهترین روشهای شستشو و ضدعفونی میوه و سبزیجات می باشد که دو راه دارد.

راه اول با استفاده از آبلیمو و سرکه سفید

1 قاشق غذاخوری آب لیمو
2 قاشق غذاخوری سرکه سفید
1 فنجان آب را در یک بطری اسپری دار قرار دهید

میوه و سبزیجات خود را با این مخلوط خانگی اسپری بزنید، بگذارید 5 دقیقه در آن خیس شود و سپس با آب خوب بشویید.

راه دوم با استفاده از آبلیمو و جوش شیرین

1 قاشق غذاخوری آب لیمو
2 قاشق غذاخوری جوش شیرین
1 فنجان / 250 میلی لیتر آب

میوه و سبزیجات خود را با این مخلوط خانگی در یک ظرف بزنید، بگذارید 5 دقیقه در آن خیس شود و سپس با آب خوب بشویید.

همانطور که مشاهده می کنید تهیه این پاک کننده های خانگی بسیار آسان و بسیار موثر هستند.

5- لایه برداری یا همان پوست کندن

بیشتر میوه ها به بهترین وجه قابل لایه برداری و پوست کندن هستند زیرا این ساده ترین و موثرترین راه خلاص شدن از شر سموم دفع آفات است. این کار با سیب، گلابی، شهد و هلو و حتی لایه برداری رویه های اولیه کاهوها، بسیار عالی است.

حتماً میوه خود را قبل از پوست کندن با دقت بشویید.

لازم به ذکر است که شستشو و ضدعفونی محصولات مجتمع کشت و صنعت آنیتاسو بسیار دقیق و تحت نظر متخصص بهداشت بوده و این واحد مفتخر است که گواهی محصول سالم و گواهی شده را برای تمامی محصولات خود اخذ نموده است.

منبع: healthyfoodtribe.com