اخبار گلخانه

رزماری خوراکی

رزماری یک گیاه رایج که منشا آن دریای مدیترانه می باشد و اغلب در غذاهای ایتالیایی و فرانسوی استفاده می شود. یک گیاه تند و با طبع گرم که اغلب با گوشت غنی مانند گوشت گوسفند، لیمو ترش و حتی با غذاهای شیرین همراه است.

استفاده :

روش کلیدی برای استفاده رزماری در پخت و پز خرد کردن آن است، چرا که تیغ ها می توانند کاملا تیز باشند. رزماری یک گیاه محبوب در غذا های پخته شده و خوش طعم می باشد، و نیز به دسر اضافه می شود. و یکی از محبوب ترین سبزیجات تازه در بین ایرانیان می باشد .برای خرید آنلاین سبزیجات تازه می توانید به وبسایت آنیتا مراجعه کنید .

شست وشو و خورد کردن  گیاه برای پختن

– رزماری را بشویید

دسته رزمار را در یک صافی قرار دهید و آب روان روی آن بریزید. همچنین می توانید با دستانتان شاخه ها را در زیر آب پاک کنید تا هرگونه کثیفی و یا خاک هایی که در باغ وجود داشته از بین برود. رزماری شستشو شده را به یک حوله چای انتقال دهید و خشک کنید.

روش های استفاده از رزماری در غذاها

2- شاخه های تکی را جدا کنید

از یک جفت قیچی تیز یا یک چاقوی استفاده کنید تا یک شاخه رزماری را از دسته ی آن جدا کنید. شاخه های انتهایی که از دسته ی بزرگتر رشد می کنند را ببرید. همچنین می توانید بخش های بزرگ ساقه که فاقد تیغ می باشند را جدا کنید.

ساقه های این گیاه بسیار خوشمزه می باشند، اما آن دسته که چوبی شده ، سفت، خوردن خوشمزه نیستند

روش های استفاده از رزماری در غذاها

3- شاخه های سالم را برای چاشنی و طعم دهنده کنار بگدارید

شاخه های کامل این گیاه برای تزئین، طرز تهیه و اضافه کردن عطر و طعم به ظروف عالی هستند. بعد از آشپزی می توانید شاخه ها را به غذا اضافه کنید و یا می توانید کباب ها، سوپ ها و سایر وعده های غذایی را با شاخه های کامل بپزید.

مانند برگ های خزه، گیاهان رزماری که با غذاها پخته می شوند، معمولا قبل از صرف شدن برداشته می شوند.

روش های استفاده از رزماری در غذاها

4- تیغ ها را خارج کنید

شاخه های رزماری را فشار دهید و از دست دیگر خود استفاده کرده تا انگشتان خود را در اطراف ساقه درست زیر نوک ساقه قرار دهید. به آرامی فشار دهید و انگشتان خود را پایین بیاورید تا تیغ ها را از بین ببرید. تیغ ها را به یک تخته برش انتقال داده و ساقه ها را دور بریزید.

به جای از بین بردن ساقه ها، شما می توانید آن را آویزان کرده وخشک کنید و به عنوان سیخ برای سبزیجات و گوشت کباب کرده استفاده کنید.

هنگامی که می خواهید رز را در دستورالعمل های خود قرار دهید، بهتر است از تیغ های تکی به جای شاخه کامل استفاده کنید

روش های استفاده از رزماری در غذاها

5- تیغ ها را ریز ریز کنید

با چاقوی تیز،تیغ های رزماری را ریز ریز کنید تا زمانی که بسیار ریز شوند. تیغ های رزماری می توانند بسیار سخت باشند، حتی زمانی که پخته شده، و کمک خواهد کرد که راحت تر صرف شوند.

روش های استفاده از رزماری در غذاها

اضافه کردن  این گیاه به پخت و پز

1- نان چاشنی دار را تهیه کرده و مواد را بپزید

رزماری تازه و ریز شده یک گیاه محبوب است که عطر و طعم و ادویه به مواد غذایی پخته شده و محصولات نان می بخشد. برخی از رایج ترین مکمل های رزماری عبارتند از:

*نان رزماری تازه، و مخصوصا نان نیمه پخت ایتالیایی *کلوچه های خانگی رزماری *رزماری و بیسکوییت های گیاهی اش

*ماکارانی رزماری تازه یا کوفته آرد ایتالیایی

روش های استفاده از رزماری در غذاها

2- آن را با ماهی و گوشت کباب کنید

شما می توانید رزماری را به هر نوع گوشتی اضافه کنید، از جمله مرغ، بره، ماهی، صدف، خرچنگ، گوشت گاو. می توانید گوشت را با تمام شاخه های رزماری را پر کرده، کباب کرده،یا از رزماری خرد شده برای اضافه کردن به چاشنی استفاده کنید. برای ایجاد یک لایه مناسب برای هر کباب، گوشت چرخ کرده، گوشت گاو، بو داده و گوشت سرخ کردهرا با مواد زیر ترکیب کنید:

۱ قاشق غذاخوری (۷گرم) فلفل سیاه

۱ قاشق غذاخوری (۱۹ گرم) نمک

۳ قاشق غذاخوری (۹ گرم) رزماری تازه خرد شده

۱ قاشق غذاخوری (۳ گرم) رزماری خشک

۸ عدد میخک, سیر خرد شده

روش های استفاده از رزماری در غذاها

3- آن را به ظروف پنیر اضافه کنید پنیر و گیاه رزمار  مانند نخود فرنگی درون غلاف ترکیب می شوند و راه های بسیاری وجود دارد که می توانید وعده های غذایی دارای پنیر را با این گیاه ادویه کنید. بوسیله ی افشانه ای حدود 1 تا 3 قاشق چایخوری (۱ تا ۳ گرم) از گیاه خرد شده و تازه رزماری را به انواع غذا ها اضافه کنید. مکمل های خوب عبارتند از:

*ماکارونی و پنیر

*چوب های پنیر پخته شده خانگی

*پیتزا

*چوب های موزارلا

*ساندویچ پنیر

*پنیر فاندو

روش های استفاده از رزماری در غذاها

4- سبزیجات را با آن بپزید سبزیجات سرخ شده  و یا بیبی اسفناج یکی دیگر از روش های بسیار عالی برای استفاده از شاخه های رزماری است تا چاشنی یک غذا باشد.البه برای تازه نگه داشتن سبزی موارد مختلفی تاثیر گذارند که قبلا به آن اشاره شده است . یک سیب زمینی خرد شده کبابی، هویج، چاشنی و سایر سبزیجات با مقدار کمی از روغن، یک چکه آب لیمو تازه، و یک یا دو شاخه رزماری تازه را با یکدیگر تفت دهید. سبزیجات را به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه در اجاق ۴۰۰ فارنهایت (۲۰۴ درجه سانتیگراد) بپزید تا زمانی که ترد و سرخ شوند.

*دیگر سبزیجات پخته شده، سیب زمینی شیرین، ریشه کرفس، کدو سبز، فلفل، مارچوبه و بادمجان را شامل می شوند.

روش های استفاده از رزماری در غذاها

5- قاچ های سیب زمینی خود را به مرحله بعدی برسانید مسلما یکی از رایج ترین جفت غذا ها و گیاهان سیب زمینی و رزماری می باشند. می توانید رزماری را به هر نوع سیب زمینی اضافه کنید، که پوره سیب زمینی، سیب زمینی پخته شده، یا حتی سیب زمینی سرخ شده را شامل می شود. برای ایجاد رزماری قاچ یا سرخ شده:

*سه سیب زمینی سفت را بشویید و تمیز کنید.

*سیب زمینی را به صورت قاچ شده یا سرخ شده ببرید.

*سیب زمینی را با ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) روغن و نمک و فلفل را ادویه کنید.

قاچ های سیب زمینی را در مدت ۳۰ تا ۳۵ دقیقه در یک اجاق ۴۷۵ فارنهایت (۲۴۶ درجه سانتیگراد) بپزید، دو بار در طول پخت و پز آنها را بچرخانید. با برگ رزماری خرد شده، سیر ریز شده، و مقداری نمک و فلفل ادویه کنید

روش های استفاده از رزماری در غذاها

6- دسر و شربت لیمو مهیا کنید شربت یک دسر یخ زده می باشد که از آب میوه و شکر تشکیل شده است، و هنگامی که شما شربت خانگی خودتان را درست می کنید، شما می توانید هر آب میوه ای که دوست دارید و هر چاشنی که می خواهید اضافه کنید. شربت لیمو یک دسر ایده آل که رزماری به آن اضافه می شود، زیرا لیمو و رزماری در غذاهای دیگر هم مکمل می باشند.

روش های استفاده از رزماری در غذاها

*برای ساخت شربت لیمو و رزماری خود ۱ قاشق چای خوری (۱ گرم) از رزماری خرد شده به ماهی تابه اضافه کنید وقتی شما شربت ساده را درست می کنید.

منبع :آلماناک

روش های استفاده از رزماری در غذاها

مراحل قبل از پخت رزماری چیست ؟!

(1) رزماری را شستشو دهید -(2) شاخه های تکی را جدا کنید و بقیه را برای چاشنی نگه دارید . (3) تیغ های داخل رزماری را خارج و سپس آن را ریز کنید .

سبزی از کجا بخرم ؟ !

از آنجائیکه که فروشگاه خرید آنلاین سبزی آنیتاسو بزرگترین و قوی ترین گلخانه استان البرز می باشد شما می توانید روزانه سفارشات خود را در وبسایت ثبت نمائید و به صورت رایگان درب منزل شما ارسال خواهد شد .